BOZÜYÜK YAŞAM

Rüyadan Doğan Devlet

Rüyadan Doğan Devlet
01 Nisan 2013 - 16:13 'de eklendi ve 228 kez görüntülendi.

muzaffer tekelioğlu türk ocağıBozüyük Türk Ocağı 2013 yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Cuma sohbetlerinin Tarih Sohbetleri bölümünde bu hafta, Emekli Eğitim Müfettişi Muzaffer Tekelioğlu “Bir Rüyadan Doğan Devlet: Osmanlı” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Geceye katılan misafirlere böyle muazzez bir ocakta bulunmaktan dolayı mutluluğunu dile getiren Tekelioğlu, ecdadımızın ruh ve beden yönüne vurgu yaptı. 623 yıl gibi uzun bir süre büyük bir coğrafyada hakimiyet kuran ecdadımızın bunu başarmasındaki sırrın önemine değindi. Tekelioğlu, sohbetine:

“1299 yılında bir rüya ile müjdelenip kurulan Osmanlı Devleti, 1922 yılına kadar altı asırdan fazla tam 623 sene dünyanın her tarafına hak, adalet, kardeşlik tohumlarını atmış ve Allah’ın yüce dininin yayılmasına vesile olmuştur. Koskoca bir çınar iken ömrünü tamamlayarak, neslinin devamı için o koca çınarın köklerinden yeşeren filizlenen dallar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne dönüşerek Osmanlı Dönemi’nde olduğu gibi etrafına ışık saçmaya devam etmektedir. Ecdadından ilham alarak, geleceğe emin adımlarla ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ebediyete kadar var olacaktır. Bu topraklar uğruna canlarını veren, kanlarını akıtan, şehitlerimiz başta olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve hizmeti geçenlere şükranlarımı arz ederim. Mekanları cennet olsun. Şeyh Edebalı’nın, Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin, Dursun Fakıh’ın, Kumral Abdal’ın, Gazi Mihal’in ve isimlerini sayamadığım manevi şahsiyetlerin yaşamlarını, hayatlarını ve bu topraklarda ruh veren, kök salan o kişileri öğrenmek hepimizin görevidir. Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu, Şeyh Edebalı, Osman Gazi’ye nasihatlerinin birinde şöyle diyor: ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Osman, geçmişini iyi bil ki geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini de unutmayasın.’ Bizler de geçmişimizi hatırlayıp, nereden geldiğimizi hatırlayacak ve gideceğimiz yere emin adımlarla gideceğiz.” sözleri ile başladı.

Sohbetine Osman Gazinin gördüğü rüyayla devam eden Tekelioğlu, Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye (Osmanlı İmparatorluğu)’yi yöneten Osmanlı Padişahlarını anlattı. Osmanlı padişahlarının bilinmeyen yönlerine vurgu yaptığı ve “Biliyor muydunuz?” hitabı ile başlayan sohbet bölümü oldukça ilgi çekti. Sonra Şeyh Edebali’nin Osman Gaziye nasihatlerini içeren videoyu izleyenlerle paylaştı. Konferansını “Türkiyem” türküsünün videosu ile bitirdi.

Tekelioğlu sunumunun sonunda misafirlerin sorularını cevaplandırdı. Sohbet sonunda Bozüyük Türk Ocağı üyelerinden İsmail Zeki Uyanık, Muzaffer Tekelioğlu’na günün anısına bir belge takdim etti. Tekeloğlu da Türk Ocağı kitaplığına konulmak üzere Bozüyük Türk Ocağı Başkanı Ahmet Arın’a “Bir Rüyadan Doğan Devlet” adlı kitabını hediye etti. Sohbet programı çay ikramı ile sonlandırıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ YAZILAR