BOZÜYÜK YAŞAM

MİTOMANİ

MİTOMANİ
24 Haziran 2014 - 20:26 'de eklendi ve 254 kez görüntülendi.

Mitomani; psikoloji biliminde yalan söyleme hastalığı olarak bilinir. Mitoman, hastaları yalan söyleme konusunda kendilerini engelleyemez. Söyledikleri yalanlar, başka yalanlar doğurur ve bir süre sonra kendileri, kendi söyledikleri yalana inanmaya başlarlar.
Kendilerini yalan söylemeye öyle alıştırmışlardır ki, ne zaman doğruyu, ne zaman yalan söylediklerini anlamak mümkün değildir. Kendi söylediklerine öyle inanırlar ki, size yalan söylerken çeşitli duygu durumlarına girebilirler.
Mesela yalan söylerken, kolayca ağlayabilir, gülebilir, üzülebilir, ya da sevince boğulabilirler. Yalanlarını gözyaşları ya da kahkahalarla süsleyebilirler.
Mitomani, sonradan ortaya çıkabilen bir hastalık mı bilmiyorum ama eğer sonradan olabiliyorsa kesinlikle aşağılık kompleksi ve bir topluluk içinde yer edinme isteğiyle bağlantısı olmalı diye düşünüyorum. Belirli bir yönüyle sivrilip toplumda yer edinemeyen insanlar, çevresinde dikkat çekecek, onlara varlığını bildirecek ve kabullendirecek, bir özelliğiyle öne çıkartacak şekilde kurduğu hikâyelerle yer edinmeye çalışıyor ve bir süre sonra bu durum bir hastalık seviyesine geliyor olabilir. Yine de hiçbir şekilde tatmin olmazsa olmayan olayları kendi içinde olmuş gibi şekillendirip, başkalarına anlatabiliyor ve başkalarının kendine inanmasını istiyor, eğer karşındaki insan ona inanmazsa karşısındaki insanı yalancılıkla ve kendine kötü davranmakla suçluyor.
Mitomani, özellikle mitoman hastalarının yakınlarındaki insanlar için zor olan bir hastalık. Kendisinin mitoman olduğunu bilmenize rağmen yine de kırılırsınız yalanlarından, istemeden yalan söylediğini, bunu sizi incitmek veya kırmak için yapmadığını, bunun sadece korkunç bir illete tutulmuş bilseniz bile canınız yanar.
Gündelik hayatımızda ve bireysel çevremizde sıklıkla rastlarız mitoman hastalarına. Onlarla bir arada yaşamak gerçekten zor ve tehlikelidir. Yalan söyleme, söyledikleri yalana inanma ve etraflarındaki insanları da inandırma ihtiyacı öyle güçlü bir dürtüdür ki. Hiç beklemediğiniz bir anda basit bir yalanla sizi haklıyken haksız konumuna düşürebilirler.
Maalesef benim çevremde de mitomani hastalarından var. Ciddi bir şekilde mitoman olduklarını biliyorum, farkındayım. Her gün olanlara artık şaşırmayacağım desem de, beni her gün yeniden şaşırtmayı başarıyorlar.
Kendilerine gülsem mi, kızsam mı, yoksa tedavisi zor bir psikolojik hastalığa yakalandıkları için üzülsem mi bilemiyorum. Sadece Allah’tan onlara bir an önce şifa vermesini ve bir an önce doğru yola girmeleri için dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimden

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ YAZILAR