BOZÜYÜK YAŞAM

Cemreleri Beklerken

Cemreleri Beklerken
05 Şubat 2017 - 0:00 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

Cemre, kışları uzun süren soğuk iklimlerde insanın içini ısıtan sihirli bir kelimedir. Yeni bir doğumun habercisidir. Hava, su, toprak kış uykusundan uyandığında, karların içinden fışkıran çiğdemin çığlığı kaplar bütün yürekleri cemreleri beklerken.

Kökeni arapça bir kelime olan “cemre”nin sözlük anlamı kordur, ateştir. Halk tarafından sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrelerin, kış biterken 7 gün arayla sırasıyla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır. Cemre, 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, 26-27 Şubat tarihinde suya, 5-6 Mart tarihinde ise toprağa düştüğüne inanılmaktadır. Halk cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığına inanır.

Halk arasında cemrelerin düşmesi ile Hıdrellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemrelerin düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişiler için övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ YAZILAR