BOZÜYÜK YAŞAM

Bozüyük Minyatür Park

Bozüyük Minyatür Park
05 Aralık 2016 - 5:01 'de eklendi ve 395 kez görüntülendi.

Dünyada ve Türkiye’de örnekleri bulunan minyatür parklar yediden yetmişe bütün insanların ilgisini çekiyor.

Ülkemizde ilk olarak 2001 yılında yapımına başlanan İstanbul Miniatürk, bu kentte görülmesi gereken en güzel alanların başında yer alır. İstanbul dışında Konya, Antalya, Eskişehir gibi illerimizde de minyatür parklar yapılmaya devam etmiştir.

Bilecik-Bozüyük olarak, Kuruluştan kurtuluşa ev sahipliği yapan bu tarihi topraklarda inşa edilmiş önemli tarihi yapıları bir araya toplayacak minyatür bir park, ilçemizin adını Tüm Türkiye’de duyuracaktır. Bir marka olacaktır.

Metristepe anıtı, Kasımpaşa cami ve külliyesi, Atatürk Köşkü, Selçuklu Hamamı, Söğüt Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik Şeyh Edebalı Türbesi, Vezirhan’da ki Kervansaray, Osmaneli’de ki Kilise v.b. yapıların 1/25 ölçeğinde maketleri yapılabilir. Bu maketlerin yerleştireceği alan ise 4 Eylül Gençlik Parkı olabilir, Yeşilkent Parkı olabilir, yada Hal Cami Projesinde değerlendirilebilir.

bozuyuk-minyatur-park2

Bu alanlar bir eğitim, rekreasyon ve dinlenme alanı olarak tasarlanmış. Maketlerin yanına yerleştirilen, farklı dillerde yazılı ve sesli bilgilendirmelerle eserlerin tanıtımı yapılabiliyor. Poliüretan malzemelerle yapılan maketlerin ömrü 50 yılı geçiyor.

İlçemize “Bozüyük Şehir Müzesi ve Arşivi” ni kazandıran, tarihsel ve kültürel konularda duyarlı olan Belediye Başkanımız Fatih Bakıcı’nın Minyatür Park Projesine de olumlu bakacağını umuyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ YAZILAR